zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Синдромът на големия град – едно ново заболяване



То е характерно само за западните общества и най-вече за тези в период на преход.

15 май 2006, здраве.bg

Синдромът на големия град на практика е характерен за всеки, който живее в него, смятат специалистите. Според статистиката 95% от гражданите живеят в големите градове. Техните предци обаче всъщност са водели съвсем различен начин на живот – често те са били жители на селата, където с векове начинът на живот е бил съвсем различен.
Селският бит е бил прост и хармоничен: ставаш с изгрева, работиш, постоянно се намираш в движение на чист въздух, виждаш резултатите на своя труд.
Краят на цялата тази идилия започва с изобретяването на електричеството. Изкуственото осветление нарушава естествения начин на живот - вече може да се работи на няколко смени, а много хора започват да работят през нощта. Работата на смени несъмнено позволява да се ускори индустриализацията - градовете нарастват с невиждани преди това темпове.
С течение на времето все повече хора се превръщат в социални единици, част от нещо много по-голямо, което отделната личност рядко може да възприеме в неговата цялост.
Като резултат от този начин живот се повяват и нови заболявания, най-разпространените от които безспорно са хроничната умора, агресивността, депресията и чувството за самота.

Информационното претоварване
1. Визуалната преса - това е изобилието от реклама, знаци или просто натрапчиви детайли, привличащи вниманието. Човек рядко се чувства в безопасност дори когато си е у дома - еднотипните многоетажни жилища са вредни за човешката психика, смятат специалистите. Според тях постоянното повтаряне на еднакви геометрични елементи (главно в квадратно-правоъгълна форма, които не се срещат в природата в чист вид) започват бързо да измъчват психиката. Като последствие на всичко това се появява и синдромът на хроничната умора, а изобилието от визуална информация често предизвиква и агресивност.
2. Аудиалната преса - дългочаканата тишина, времето от 2 часа през нощта до изгрев слънце. Ако, разбира се, ни провърви и не се включи чужда сигнализация и сме случили на тихи съседи. Някои източници...

 
добави в:
 
Още по темите:
любопитно    психология    заболявания    
 
more news
rss
 
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
Има храни, които “изгарят” мазнините
Някои продукти доказано не само не прибавят допълнителни килограми, но и изгарят излишните мазнини.
25 здравословни храни
Слагайте редовно на трапезата си от тях, за да си осигурите жизненост и дълголетие
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.