zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

За лекарствата и шофирането



За лекарствата и шофирането

Внимавайте с някои лекарства, когато сядате зад волана.

здраве.bg

Много от лекарствата, които приемаме, имат някои странични ефекти, за които е задължително да внимаваме, ако ни се налага да шофираме.
В аптеките има много лекарства, които се продават без рецепта, но как точно действат те върху организма на човека и какви са техните странични ефекти знаят за съжаление малцина.

Доста от тези препарати потискат нервната система, предизвикват вялост и сънливост, нарушават координацията на движенията.

Най-големият враг на шофьорите са психотропните лекарства, които са много на брой. Съществуват няколко правила, които ще помогнат на водача да определи дали лекарството се отнася към тази група:

• Прочетете листовката към препарата дали в нея няма предупреждение за повишено внимание от страна на шофьорите или за забрана на употребата на този препарата в случай че предстои шофиране.

• Ако в листовката пише, че препаратът, който сте приели, принадлежи към групата на невролептиците, антидепресантите, транквилантите или сънотворните, не сядайте зад волана.

• В някои от листовките има текст от типа: “Бъдете особено внимателни в началото на лечението. Ако препаратът се понася добре, не е нужно напълно да се отказвате от шофирането”. Това не е най-добрата препоръка. Таблетките могат да притежават и скрит ефект, който е много по-опасен от явния. Ако се чувстване отпаднали и сънливи, вие едва ли ще седнете зад волана. Но ако се чувствате абсолютно нормално, едва ли ще се досетите, че поради приетото лекарство, след няколко часа няма да сте в състояние да концентрирате вниманието си и да координирате достатъчно движенията си.

Невролептиците могат за затормозят работата на централната нервна система без да нарушават съзнанието. Към тях се отнасят препаратите на основата на хлорпромазина, флуфеназина, тиоридазина и много други активни вещества.

Антидепресантите ни помагат да се справим с депресията, но те са твърде опасни за водачите. Най-разпространени са миансерин, кломипрамин, амитриптилин. Лекарите препоръчват...

 
добави в:
 
етикети:
Още по темите:
съвети от лекаря    превенция    лекарства    
 
more news
rss
 
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
25 здравословни храни
Слагайте редовно на трапезата си от тях, за да си осигурите жизненост и дълголетие
Има храни, които “изгарят” мазнините
Някои продукти доказано не само не прибавят допълнителни килограми, но и изгарят излишните мазнини.
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.